GEOMETRİ DÜNYASI
BU YAZIYI OKUDUĞUNUZA GÖRE HENÜZ SİTEMİZE GİRİŞ YAPMADINIZ.

SİTEMİZİN TAMAMINI GÖRMEK, SORULARINIZA ÜCRETSİZ PROFESYONEL YARDIM ALMAK İÇİN LÜTFEN GİRİŞ YAPINIZ.

ÜYE DEĞİLSENİZ KAYIT BUTONUNU TIKLAYARAK ÜYE OLUNUZ.

AHMET ETLİKCİ
SİTE YÖNETİCİSİ
GEOMETRİ DÜNYASI
BU YAZIYI OKUDUĞUNUZA GÖRE HENÜZ SİTEMİZE GİRİŞ YAPMADINIZ.

SİTEMİZİN TAMAMINI GÖRMEK, SORULARINIZA ÜCRETSİZ PROFESYONEL YARDIM ALMAK İÇİN LÜTFEN GİRİŞ YAPINIZ.

ÜYE DEĞİLSENİZ KAYIT BUTONUNU TIKLAYARAK ÜYE OLUNUZ.

AHMET ETLİKCİ
SİTE YÖNETİCİSİ
GEOMETRİ DÜNYASI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GEOMETRİ DÜNYASI

SİTEMİZİN TÜM BÖLÜMLERİNE ULAŞMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE KAYDI YAPINIZ...(A.ETLİKCİ)

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

ÖSS değişiyor, katsayı kalkıyor!..

2 posters
YazarMesaj
aska_asik_kiz
USTA
USTA
aska_asik_kiz

Kadın
NERDEN/SINIF : NUSAYBİN 12 TMB
MESLEĞİ : öğrenci

ÖSS değişiyor, katsayı kalkıyor!.. Empty
MesajKonu: ÖSS değişiyor, katsayı kalkıyor!..   ÖSS değişiyor, katsayı kalkıyor!.. Icon_minitimePerş. 3 Tem. - 11:53:12

YÖK Başkanı Özcan, imam hatip ve meslek liselerine yükseköğretime girişte uygulanan farklı katsayıyı kaldıracak yeni sistemi açıkladı

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, ÖSS yerine yeni bir sistem getirileceğini söyledi. Özcan, imam hatip ve meslek lisesi öğrencilerine yükseköğretime girişte uygulanan farklı katsayıyı kaldıracak yeni sınav sistemini açıkladı.

Yeni sistemin İngiltere’de uygulandığı belirtildi. Buna göre, ÖSYM tarafından düzenlenecek merkezi sınavda 12 test yer alacak. Bunlardan 5’ini çözecek olan öğrenci, en başarılı olduğu 3 testin sonucuna göre üniversiteye girecek.

TBMM’de düzenlenen 23 Nisan resepsiyonunda açıklamalarda bulunan Özcan, ÖSS yerine getirilmek istenen İngiliz modelini şöyle açıkladı:

“Üniversiteler, fakültelerine göre öğrenci alacakları testleri açıklayacak. Üniversite de öğrencinin 3 konudaki test başarısına göre öğrenci alacak. Sosyal bilimlerde okuyan öğrenci sosyal alan konularından testleri çözecek. Örneğin, bir üniversitenin mühendislik bölümüne matematik, fen ve biyoloji test sonuçlarına göre öğrenci alınacak.”

Özcan, bu sistemle imam hatip ve meslek lisesi öğrencilerine girişte uygulanan farklı katsayı sorununun da ortadan kalkacağını söyledi.

Paralıda ısrarlı

Devlet üniversitelerinin paralı hale getirilmesiyle ilgili daha önce yaptığı açıklamalar nedeniyle tepki alan YÖK Başkanı Özcan’ın bu projesinden vazgeçmediği de ortaya çıktı.

Özcan, “Herkesin harcını artıralım, ihtiyacı olana biz verelim. Mezun olduğunda değil, iş bulduğunda geri ödeme şartıyla... Yurtkur’la konuşuyoruz” dedi.

Affa karşı olduğunu söyleyen Özcan, “Vallahi beni hiç bağlamıyor. Biz YÖK olarak karşıyız” diye konuştu.

Hükümet bursu aracılığıyla Irak ve Ortadoğu ülkelerinden yükseköğretim görmek isteyen gençleri çekmek istediklerini belirten Özcan, Türkiye’nin Afganistan’da üniversite açma girişimleri olduğunu söyledi.

Dışişleri Bakanlığı ve YÖK’ün ortaklaşa yürüttüğü projeye göre, Kabil’de kurulacak Türk-Afgan Üniversitesi’nde ilk etapta eğitim fakültesi kurulacak.

‘Önemli olan iş bulmaları’

Yeni sistem hakkında şu değerlenmeler yapıldı:

Türk Eğitim - Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk: Türkiye için uygun bir sistem olacaktır. Sözel bölümden mezun olan öğrenci, liseden sonra ‘fen bilgisi branşında kabiliyetliyim’ diye düşünüyorsa fen testini çözsün. Farklı katsayılar kaldırılmalı. Öğrenci, hangi lise türünden mezun olursa olsun üniversitede istediği bölüme gidebilmeli. Mevcut sistem çocukların önüne engeller koruyor.

Eğitim - İş Genel Başkanı Yüksel Adıbelli: Türkiye’ye ister Fransa, ister İngiltere modeli gelsin, iki milyon öğrenci üniversite sınavına girecekse, çocuklar bundan olumsuz etkilenir. Türkiye’de de gelişmiş ülkelerde olduğu gibi meslek lisesine giden öğrenci oranı yüzde 70, genel liseye giden öğrenci oranı yüzde 30 olmalı.

Öğrenci, mezun olduğunda ne olacağını bilmeli. Sanayiciler, Milli Eğitim Bakanlığı, üniversiteler, YÖK oturup hangi ile ne yatırımı yapılacağını planlamalı. Farklı katsayının kaldırılıp kaldırılmaması önemli değil. Önemli olan çocukların mezun olduklarında iş bulabilmeleri.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer: Avrupa ülkelerinde sistem daha önceden yapılandırıldığı için oturmuş durumda. Bizde ise her gelen siyasi iktidarın bürokratlarının eğitim sistemiyle oynaması nedeniyle sistem yaz-boz tahtasına dönüştü. Burada bütün amaç ve çaba imam hatip liselerinin önlerinde görünen katsayı engelini kaldırmaktır. İmam hatiplerin önünü açmak amacıyla yapılacaktır düzenleme. İmam hatipler, sosyal bilimler alanında sayıldığı için mezunların önlerinde gidebilecekleri pek çok yükseköğretim programı bulunuyor. YÖK Başkanı’nın oraya geliş nedenlerinden birisi de bu sistemi yeniden düzenlemek.
student
UZMAN
UZMAN
student

Erkek
NERDEN/SINIF : Ankara
MESLEĞİ : Computer Engineer

ÖSS değişiyor, katsayı kalkıyor!.. Empty
MesajKonu: Geri: ÖSS değişiyor, katsayı kalkıyor!..   ÖSS değişiyor, katsayı kalkıyor!.. Icon_minitimePerş. 29 Ocak - 5:45:05

2009 yılı Öğrenci Seçme Sınavı'na girecek yüzbinlerce öğrencinin merakla beklediği değişikliği YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan SABAH'a açıkladı. Üniversite yerleştirme puanında yüzde 21 katkısı olan Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) aşağı çekilerek katsayının etkisi azaltılacak.

YÖK Genel Kurulu 2009 ve 2010 yılında yapılacak ÖSS değişikliği için perşembe günü karar verecek. Son toplantıda 2010 yılında yapılacak yeni sınav sistemiyle ilgili öneriyi tartışmaya açan YÖK, yarın yapılacak toplantıda da 2009 yılında yapılacak değişikliği belirleyecek. Toplantı öncesi SABAH'a konuşan Özcan 2009 yılı ÖSS'de yapmak istedikleri değişikliği şöyle anlattı:

YÜZDE 5'E İNEBİLİR

"Yüzde 21 katkısı olan ortaöğretim başarı puanını değiştireceğiz. Bunu aşağı çekmek istiyoruz. Çünkü bu puan hesaplanırken çocuğun sınıftaki başarısı, diğer öğrencilerin başarısı, okulun başarısı gibi çocuğun başarısının dışındaki bir çok etken hesaplanıy o r . Onları çıkarmak istiyoruz. Bunu yaparsak çocuğun kendi başarısı ortaya çıkacak. Eğer başarılıysa, alıp puanı istediği yere gidecek." AOBP'nin ne kadar aşağı çekileceğine YÖK üyeleri karar verecek. Özcan, "Üniversiteye yerleştirmede ortaöğretimin yüzde 21 olan katkısını Kurul'daki duruma göre aşağı çekeceğiz. 10-15 hatta 5 olabilir. Ben 2'ye inmesini isterim, hatta sıfıra, ancak kanun olduğu için kaldıramayız" dedi. AOBP'nin aşağı çekilmesi alanları dışında programları tercih eden öğrenciler için uygulanan düşük katsayı sistemini değiştirmeyecek. AOBP'nin ÖSS'ye yüzde 21 katkısı yüzde 10'a çekildiği takdirde (0.3), (0.Cool çarpanları yine kullanılacak, ancak AOBP katkı oranı aşağı çekildiği için etkisi azalacak. Puanlar birbirine yaklaşacak.

MESLEK LİSELİ YAŞADI

Uğur Dershaneleri ÖSS Kooridanatörü Turgay Polat, AOBP'nın aşağı çekilmesinin başarılı öğrencilerin katsayı problemine takılmadan istediği bölüme girmesinin önünü açacağını söyledi.

Polat şu örneği verdi: "Bir genel lise, bir meslek lisesinden iki öğrenci düşünelim. İkisinin de ÖSS puanı 300, AOBP'si 100 tam puan olsun. Bu iki öğrenci de bilgisayar mühendisliği tercih ettiğinde normal lise öğrencisinin yerleştirme puanı (0.8 katsayı ile çarpıldığı için) 380, meslek liseli öğrencinin yerleştirme puanı ise (0.3 katsayı ile çarpıldığı için) 330 oluyor. Arada 50 puanlık bir fark oluşuyor. Ortaöğretim başarı puanının katkısı yüzde 21'den yüzde 10'a düşürülürse normal liseli öğrenci 330, meslek liseli öğrenci ise 315 puan alır ve arasındaki puan farkı 15'e düşer."
http://www.beyazmasa.tr.cx

ÖSS değişiyor, katsayı kalkıyor!..
1 sayfadaki 1 sayfası