GEOMETRİ DÜNYASI
BU YAZIYI OKUDUĞUNUZA GÖRE HENÜZ SİTEMİZE GİRİŞ YAPMADINIZ.

SİTEMİZİN TAMAMINI GÖRMEK, SORULARINIZA ÜCRETSİZ PROFESYONEL YARDIM ALMAK İÇİN LÜTFEN GİRİŞ YAPINIZ.

ÜYE DEĞİLSENİZ KAYIT BUTONUNU TIKLAYARAK ÜYE OLUNUZ.

AHMET ETLİKCİ
SİTE YÖNETİCİSİ
GEOMETRİ DÜNYASI
BU YAZIYI OKUDUĞUNUZA GÖRE HENÜZ SİTEMİZE GİRİŞ YAPMADINIZ.

SİTEMİZİN TAMAMINI GÖRMEK, SORULARINIZA ÜCRETSİZ PROFESYONEL YARDIM ALMAK İÇİN LÜTFEN GİRİŞ YAPINIZ.

ÜYE DEĞİLSENİZ KAYIT BUTONUNU TIKLAYARAK ÜYE OLUNUZ.

AHMET ETLİKCİ
SİTE YÖNETİCİSİ
GEOMETRİ DÜNYASI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

GEOMETRİ DÜNYASI

SİTEMİZİN TÜM BÖLÜMLERİNE ULAŞMAK İÇİN LÜTFEN ÜYE KAYDI YAPINIZ...(A.ETLİKCİ)

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

ÖSS'de hangi liseler başarılı? NuSaYBiN éMiRé GöZü LiSéSi BaşTa oLMaq üZéRé!!

YazarMesaj
CiNDioGLu
USTA
USTA
CiNDioGLu

Erkek
NERDEN/SINIF : 12 TMa
MESLEĞİ : ÖĞRENCİ

ÖSS'de hangi liseler başarılı? NuSaYBiN éMiRé GöZü LiSéSi BaşTa  oLMaq üZéRé!! Empty
MesajKonu: ÖSS'de hangi liseler başarılı? NuSaYBiN éMiRé GöZü LiSéSi BaşTa oLMaq üZéRé!!   ÖSS'de hangi liseler başarılı? NuSaYBiN éMiRé GöZü LiSéSi BaşTa  oLMaq üZéRé!! Icon_minitimeSalı 29 Nis. - 14:19:15

ÖSYS 2007'ye ortaöğretim kurumlarında son sınıf öğrencisiyken giren 678 bin 576 öğrenci arasında en başarısız grup genel liselerden sınava girenler oldu.

Genel liselerden sınava 329 bin 662 kişi girerken lisans programlarına yerleşenlerin sayısı 8 bin 910 oldu. Meslek lisesi grubundan sınava giren 154 bin 60 adaydan ise 9 bin 567 kişi lisans programlarına yerleşti. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) ortaöğretim kurumlarına göre 2007 öğrenci seçme ve yerleştirme sistemi sonuçlarını kitaplaştırdı
ÖSS'de hangi liseler başarılı? NuSaYBiN éMiRé GöZü LiSéSi BaşTa  oLMaq üZéRé!! 112186lk7.thÖSYM verilerine göre 2007 ÖSYS'de özel liseler, Anadolu liseleri ve Anadolu öğretmen liseleri yeni mezunlarında başarı oranı diğer okullara oranla yüksek oldu. Genel liselerden yeni mezun olarak sınava giren ve lisans düzeyine yerleşenlerin sayısı, meslek liseleri grubundan lisans programlarına yerleşenlerin bile gerisinde kaldı. ÖSYM verilerine göre 678 bin 576 kişinin katıldığı sınavda 129 bin 980 kişi 165-185 puan arasında başarı sağlarken, 346 bin 924 kişi ise 185 puanın üzerinde başarı sağladı. 7 bin 401 okuldan toplam 736 bin 625 kişi sınava başvurdu. Liseler grubunda 524 bin 514 kişi ÖSS'ye girerken, lisans programlarına yerleşen sayısı 58 bin 66 oldu. Meslek Liseleri grubunda ise 154 bin 60 aday sınava girerken lisans düzeyinde 9 bin 567 aday yerleşti. Buna karşın 'Liseler' grubuna dahil genel liseler türünde okullardan ÖSS'ye giren sayısı ise 329 bin 662 olmasına karşın lisans düzeyine yerleşenlerin sayısı ancak 8 bin 910 oldu.

-MESLEK LİSELERİ, DÜZ LİSELERDEN BAŞARILI-

Genel liselerde lisan düzeyine 8 bin 910 kişi yerleşirken, 3 bin 780 kişi ön lisans, 11 bin 5 kişi ise Açıköğretim fakültesine yerleşti. Meslek Liseleri grubunda ise, genel liselere oranla ÖSS'ye giren sayısı yarısından bile az olmasına karşın, düz liselere oranla daha başarılı oldukları gözlemlendi. Meslek Liseleri grubunda 9 bin 567 kişi lisans programlarına yerleşirken, 66 kişi sınav sonucu ile önlisans, 85 bin 192 kişi sınavsız olarak önlisans, 3 bin 479 kişi sınav sonucu ile açıköğretim, 8 bin 203 kişi ise sınavsız olarak açıköğretim programlarına yerleşti.

-ÖSS'DE ÖZEL VE ANADOLU LİSESİ BAŞARISI-

Liseler düzeyinde lisans programlarına yerleşenlerin genelini ise özel lise ve Anadolu Lisesi mezunlarının olduğu ortaya çıktı. Yabancı dil ağırlıklı lise ve özel liselerden sınava 58 bin 250 kişi sınavı girerken lisans programlarına 13 bin 841 kişi yerleşti. Özel liselerden 5 bin 878 kişi sınava girerken bin 320 kişi lisans programlarında yer bulabildi. Yabancı dilde öğretim yapan özel liselerde ise sınava giren 12 bin 793 kişiden 5 bin796 kişi lisans programına yerleşti. Anadolu Lisesinden sınava geren öğrenci sayısı da 51 bin 406 olurken, bu adayların yarıya yakını lisans programlarına yerleşti. Anadolu Liselerinden 22 bin 618 kişi lisan programına girerken, 317 kişi de önlisans programına girdi. Özel fen liselerinden sınava bin 707 kişi sınava girerken lisans programlarına bin 141 kişi girebildi.

-MESLEK LİSELERİNİN BAŞARISI ANADOLU ÖĞRETMEN LİSESİNDEN-

Meslek liseleri grubunda düz liselere oranla başarılı görünmesine karşın bu başarı Anadolu Öğretmen Liseleri'nden kaynaklandı. Meslek liseleri grubuna giren Anadolu Öğretmen liselerinden 9 bin 453 aday ÖSS'ye girerken, 6 bin 240 aday lisans programlarına yerleşti. Yine meslek lisesi grubunda olan İmam Hatip Liselerinden ise 11 bin 95 kişi sınava girerken, lisans programlarına giren sayısı ise 319'da kaldı.

-ENDÜSTRİ VE TİCARET MESLEK LİSELERİNDE BAŞARI DÜŞÜK KALDI-

Endüstri meslek ve ticaret meslek liselerinde ise başarı durumunun çok düşük olduğu gözlemlendi. Ticaret meslek liselerinde 25 bin 769 aday sınava girerken lisans düzeyine yerleşen sayısı sadece 55 oldu. Endüstri meslek liselerinden sınava giren 46 bin 225 kişiden ise sadece 232 kişi lisans programlarına yerleşmeyi başarabildi. Kız meslek liselerinde de durum değişmezken 23 bin 230 aday arasından 277 kişi lisans programlarına yerleşti. Anadolu kız meslek liselerinden ise 6 bin 884 kişi sınava girerken 425 kişi lisans programlarında yer buldu.

ÖSS'de hangi liseler başarılı? NuSaYBiN éMiRé GöZü LiSéSi BaşTa oLMaq üZéRé!!
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ey NusaYBin!....